Unit Conditions
| Battery Health | N/A |
| used Duration | N/A |
| Scratches | No Scratches |
| Box | Without Box |
| dents | No Dents |
| sim Variant | Dual SIM |
| Accessories With Device | N/A |
Redmi note 11 pro 8/128Pre-owned
Aquamarine Green| official| 128GB
৳17499 Tk
The Redmi Note 11 Pro boasts a 6.67" AMOLED display with 120Hz refresh rate, a MediaTek Helio G96 processor, and a 108 MP quad-camera system. With a 5000 mAh battery and 67W fast charging, it ensures performance and longevity.
Status :
Stock Available
Warranty :
7 days replacement guaranty 6 month service warranty
128GB
8GB
Region:official
specifications
| Display Size | 6.67 inches |
| Display Type | AMOLED, 120Hz, HDR10 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 395 ppi |
| Dimensions | 164.2 x 76.1 x 8.1 mm (6.46 x 2.99 x 0.32 inches) |
| Weight | 202 grams (7.13 ounces) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual standby) |
| OS | MIUI 13 based on Android 11 |
| Chipset | MediaTek Helio G96 (12 nm) |
| Network | GSM, HSPA, LTE |
| Memory | 8GB RAM, 128GB storage (Expandable via microSDXC) |
| Main Camera | Quad: 108 MP (wide, f/1.9), 8 MP (ultrawide, f/2.2), 2 MP (macro, f/2.4), 2 MP (depth, f/2.4); 4K and 1080p video recording |
| Selfie Camera | 16 MP (wide, f/2.5); 1080p video recording |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), Accelerometer, Gyroscope, Proximity, Compass |
| Battery Info | 5000 mAh, 67W fast charging (50% in 15 minutes) |
| Other Features / Info | Dual speakers, 3.5mm headphone jack, Infrared port, Corning Gorilla Glass 5 protection |



